![Aboyne Lodge Logo.JPG](https://static.wixstatic.com/media/0157dd_9b8c0a80a80b4c3f98bdc2bc2bc9c66c~mv2.jpg/v1/crop/x_0,y_50,w_1510,h_384/fill/w_565,h_143,al_c,q_80,usm_0.66_1.00_0.01,enc_auto/Aboyne%20Lodge%20Logo_JPG.jpg)
Tel:01727 849700
E-mail:admin@aboyne.herts.sch.uk
Etna Road St Albans AL3 5NL
Director:Keith Smithard MA Ed.
SENCo:Ruth Clinton
Educație personală, socială, sanitară și economică
Educația PSHE este o materie școlară prin care elevii își dezvoltă cunoștințele, abilitățile și atributele de care au nevoie pentru a se menține sănătoși și în siguranță și pregătiți pentru viață și muncă. Programele PSHE bine furnizate au un impact atât asupra rezultatelor academice, cât și asupra rezultatelor non-academice pentru elevi, în special pentru cei mai vulnerabili și dezavantajați.
Folosim o abordare a PSHE la nivelul întregii școli, în care elevii noștri învață printr-o schemă de lucru în spirală, progresivă și eficientă. Scopul nostru este ca acest lucru să-i pregătească pentru viață, ajutându-i să cunoască și să prețuiască cu adevărat cine sunt și să înțeleagă cum se relaționează cu alți oameni în această lume în continuă schimbare. De asemenea, oferim copiilor oportunități de a folosi mindfulness, pentru a le susține bunăstarea și sănătatea mintală.
The curriculum national afirmă că „toate școlile ar trebui să prevadă educație personală, socială, de sănătate și economică (PSHE), bazându-se pe bunele practici”. Educația PSHE contribuie la îndatoririle statutare ale școlilor prezentate în Legea educației din 2002 pentru a oferi un curriculum echilibrat și cu o bază largă și este esențial pentru judecățile Ofsted în legătură cu dezvoltarea personală, comportament, bunăstare și salvgardare. Relațiile și aspectele legate de sănătate ale educației PSHE sunt acum o parte obligatorie a curriculumului, unde copiii învață despre valoarea și unicitatea relațiilor și a diferitelor forme de familie. Prin programa noastră RSE, ei învață și despre modul în care corpurile noastre trec prin schimbări naturale pe măsură ce îmbătrânim. Puteți găsi o prezentare detaliată mai jos: